Małopolskie Forum Bibliotek 2018

BIBLIOTEKA 2.028. MIĘDZY NADMIAREM A NIEDOSTATKIEM 

Kraków, 24-26 października 2018 

Dekadę temu, jesienią 2008 r. miała miejsce premiera pierwszej wersji systemu Android Apple Pie.
"Komputer Świat" odnotowywał z radością, że wobec wzrostu popularności laptopów spadły ceny komputerów stacjonarnych: zestaw z monitorem LCD kupimy już za mniej niż 2000 złotych, i to nie byle jaki, bo z procesorem Intel Core 2 Duo, 2 GB pamięci i co najmniej 400 GB dyskiem twardym. Najpopularniejszym telefonem na świecie był Apple iPhone 3G z wyświetlaczem 3,5 cala, dostępem do internetu oraz możliwością pobierania aplikacji z otwartej latem 2008 roku platformy App Store. Płaskie monitory wygrały walkę z niezdrowymi monitorami kineskopowymi. Te drugie można było nabyć już tylko z drugiej ręki. Spadły ceny dostępu do internetu - za 50 zł można było zagwarantować sobie 24-godzinny dostęp do 1- lub 2-megabitowego łącza. Popularne MP3 ściągały się właściwie w czasie rzeczywistym. W domach i firmach zagościły routery Wi-Fi. Płyty DVD wyparły płyty CD, a za drzwiami czyhała już technologia Blu-ray. Marc Zuckerberg został najmłodszym miliarderem świata dzięki uruchomionemu 4 lata wcześniej serwisowi Facebook. 

Na światowych listach przebojów królowała Katy Perry z debiutanckim singlem “I kissed a girl”. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Jean-Marie Gustave Le Clézio. W Polsce ukazał się pierwszy album zespołu Czesław Śpiewa. 2008 ogłoszono Rokiem Zbigniewa Herberta.  

Na pierwszy rzut oka opisany świat niewiele się różnił od świata a.d. 2018. Dzisiaj Katy Perry wciąż króluje na listach przebojów, a Czesław nadal śpiewa. Pozornie. Bo jednak coś się zmieniło w nas, ludziach. W naszych zachowaniach, w przyzwyczajeniach, w relacjach z innymi, w naszym kontakcie z technologią. W 2017 roku liczba użytkowników Facebooka przekroczyła liczbę 2 miliardów. Twitter, Instagram, Snapchat zmieniły nasze zachowania komunikacyjne. Google zrewolucjonizował nasze zachowania informacyjne. Humanoidalny robot Sophie jesienią 2017 r. otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, a w obszarze badań nad sztuczną inteligencją odnotowano znaczący przełom. Uczące się sieci neuronowe wspomagają działanie translatorów, liczne aplikacje ułatwiają nam życie, wspierając nasze codzienne działania w wielu obszarach.  

Biblioteka w roku 2028. Jaka będzie? Taka sama czy zupełnie inna? Czy zmieści się w telefonie komórkowym? Czy będzie z nami rozmawiać i odczytywać intencje i potrzeby swoich użytkowników na podstawie ich zachowań w sieci? Czy model Biblioteki 2.0 zostanie zastąpiony przez inny model? Jak poradzą sobie z tą zmianą bibliotekarze? Czy potrzebują jej użytkownicy? Czy znajdziemy złoty środek pomiędzy nadmiarem (informacji) a niedostatkiem (uwagi użytkowników)?  

To najważniejsze pytania, jakie stawiają organizatorzy tegorocznego Małopolskiego Forum Bibliotek. Odwołując się do doświadczeń szybkiego tempa rozwoju technologicznego, który dokonał się na naszych oczach w ostatniej dekadzie, chcielibyśmy zachęcić Państwa do refleksji o nieodległej przyszłości. Tej, która stanie się naszym udziałem za lat dziesięć.  

Tytuł konferencji odwołuje się do modelu Biblioteki 2.0, w którym większość elementów i narzędzi należy do sfery Web 2.0. W tej sferze odbiorcy stają się współtwórcami treści. Czy ponad dekadę od powstania tego modelu został on z powodzeniem wdrożony w bibliotekach? W jaki sposób użytkownicy angażowani są w rozwijanie współczesnych programów działań i usług bibliotecznych? Jak ewaluują ich potrzeby i oczekiwania wobec współczesnych bibliotek? Czego biblioteki mają w nadmiarze, a co jest ich niedostatkiem? W jakim zakresie pytanie o niedobór i nadmiar dotyczy użytkowników?  

Proponujemy, aby rozważania we wspólnym gronie skupić wokół następujących wątków:  

  • jak technologie infosfery wpływają na aparat poznawczy i zachowania użytkowników bibliotek?  
  • jak dostosować się do nowych sposobów odbioru i przetwarzania informacji przez użytkownika?  
  • ile wysiłku użytkownik jest skłonny włożyć w dotarcie do oferty bibliotecznej i skorzystanie z niej?  
  • w jakiej mierze kultura uczestnictwa będąca częścią modelu Biblioteka 2.0 sprawdziła się i nadal sprawdza w praktyce?  
  • czy w projektowaniu swojej oferty biblioteki powinny uwzględniać takie czynniki jak wygoda i przyjemność użytkownika?  
  • czy zmiany związane z nowymi technologiami wymagają namysłu nad nowym modelem biblioteki?  
  • jak zarządzać zmianą w bibliotece?  

Zapraszamy do zgłaszania referatów wszystkich praktyków i teoretyków, którzy chcieliby przedstawić swoje poglądy i spostrzeżenia, także te inspirowane przykładami zagranicznymi, na temat badania następstw rozwoju technologii informacyjnych, projektowania innowacyjnego rozwoju bibliotek oraz tworzenia konkretnych rozwiązań umożliwiających skuteczną adaptację bibliotek do zmian otoczenia medialno-komunikacyjnego.  

Program Małopolskiego Forum Bibliotek 2018 został poszerzony w porównaniu do poprzednich edycji konferencji. Pierwszego dnia uczestnicy tradycyjnie będą mieli okazję do zapoznania się  z referatami wygłoszonymi przez zaproszonych gości oraz przedstawienia przygotowanych przez siebie wystąpień. Podczas drugiego dnia konferencji odbędą się seminaria i panele dyskusyjne organizowane w ramach Targów Książki w Krakowie. Trzeci dzień wypełniony będzie warsztatami i szkoleniami wprowadzającymi bibliotekarzy w świat najnowszych technologii, mającymi na celu poprawę jakości usług bibliotecznych w Polsce.  

W imieniu organizatorów z ogromną przyjemnością zapraszam Państwa do Krakowa w dniach 24-26 października 2018 roku.  

Terminarz zgłoszeń zostanie opublikowany w marcu, pozostałe informacje o wydarzeniu będą uzupełniane na bieżąco.  

Udział w MFB 2018 jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, zatem decyduje kolejność zgłoszeń. Z tego też powodu z jednej instytucji mogą się zgłosić tylko 2 osoby.